Kihirdették a Magyarország Barátja Díj 2022-es nyerteseit

A Magyarország Barátai Alapítvány 2022-ben már ötödik alkalommal osztja ki a Magyarország Barátja Díjat. A 2016-ban alapított díjat első alkalommal, 2017 májusában Lipták Bélának, az Amerikai Magyar Lobbi vezetőjének, Reinhard Olt újságírónak és az Amerikai Magyar Szövetségnek ítélte az Alapítvány kuratóriuma. A 2018-as évi kitüntetettek Radda Marika, a Club Pannonia elnöke, Heddadné Nagy Annamária, a Párizsi Magyar Református Gyülekezet presbitere, valamint a Memory Project vizuális archívumért Lauer Rice Andrea és Pigniczky Réka, a 2019-es díjazottak pedig Bede-Fazekas Zsolt, a Torontói Független Magyar Rádió főszerkesztője, Christopher Ball, Magyarország connecticuti tiszteletbeli konzulja, illetve a Külföldi Magyar Cserkészszövetség. A 2020-ban elmaradt díjátadást 2021-es konferenciáján pótolta az Alapítvány. A 2020-as év kitüntetettjei: Czaun Miklós, az USA Nyugati Parti Magyar Tudósklub elnöke, Friedrich Ireghy Annamária, a Hamburgi Magyarok Egyesületének elnöke és Andreas Unterberger újságíró. 2021 díjazottjai Gaál-Schott Anikó, aki évtizedek óta "Magyarország és a washingtoni régió közötti hídként" dolgozik az Egyesült Államokban és más nemzetközi fórumokon Magyarország és a magyar érdekek népszerűsítésén; Haynalné Kesserű Zsuzsánna újságíró, aki az argentínai magyaroknak segít megőrizni magyar identitásukat; és a bécsi Európa Klub, amelyet az 1956-os forradalom idején Magyarországról kivándorolt fiatalok alapítottak.

Az Alapítvány Kuratóriuma örömmel hirdeti ki a 2022-es Magyarország Barátja Díj nyerteseit. Szeretettel gratulálunk a díjazottaknak, akikről alább olvashatnak!

MISKA JÁNOS

Miska János gazdag életpályája során mozgatórugója magyarságának megőrzése, a magyar szellemi értékek kanadai megismertetése, az ottani magyar tudományos élet összefogása volt. Visszidensként pedig gigászi munkával olyan élet- és kutatótér létrehozásán fáradozik családi háza falai között, ahol felhalmozódott szellemi, tárgyi termékeit a köz szolgálatába tudja majd állítani.

2015-ben megalapította a Miska János Kanadai Magyar Irodalmi Archívumot. Ez magában foglalja a kanadai magyar írók könyveit, János világszerte kiterjedő levelezését, 40 éven át vezetett naplóját angolul (2014-től magyarul). Ugyanabban az évben létrehozta a Miska János Alapítványt, tehetséges szegénysorsú növendékek támogatására. 2019-ig 11 ösztöndíjat osztott ki. 2018-ban hazahozatta a Kanadai Országos Archívumban őrzött levelezéseinek digitalizált anyagát, amely több, mint 15 ezer 1957 és 2000 között született dokumentumot tartalmaz magyar és angol nyelven, kompletté téve az itthon lévő anyaggal (2001-től napjainkig 5000 levél). Jelenleg ezek rendezésén dolgozik. Miután az Archívum rendezése befejeződik, megnyitja a nagyközönség számára is.        

Dr. PAPP AYKLER ZSUZSANNA

2001 óta a kanadai Rákóczi Alapítvány elnöke. A szervezet elsősorban a határon túli és észak-amerikai magyar ifjúság tanulmányait támogatja ösztöndíjakkal és étkeztetési programokkal.  Ezenkívül az Alapítvány 1994 óta minden évben megszervezi a Diákok Határok Nélkül programot. Ebben a programban minden évben több mint száz tehetséges fiatal vesz részt, akik a Kárpát-medence minden részéről és Észak-Amerikából érkeznek. Összegezve most már 3550 azon résztvevők száma, akik elvégezték a programot. A program célja, hogy a résztvevők történelmi, irodalmi, néprajzi ismereteit elmélyítse, hogy a Kárpát-medence minden térségéből barátokat szerezzenek, találkozzanak a diaszpórában élő fiatalokkal, és hogy megosszák egymással az otthonról hozott kulturális kincseket, illetve a kisebbségi lét tapasztalatait.

2015 óta a "Kanadai Amerikai Magyarság" újság főszerkesztője. Ez az egyetlen magyar nyelvű sajtó, amely szolgálja az észak-amerikai diaszpórát. Több mint 2000 előfizetője van a lapnak, és közel 2000 követője az újság Facebook-oldalának.

AMERIKAI MAGYAR KOALÍCIÓ

A Koalíció, amely az amerikai magyar közösség legnagyobb ernyőszervezete, tavaly augusztusban ünnepelte fennállásának 30. évfordulóját. A nagy múltú szervezet egyéni és szervezeti tagjai révén összesen 38 ezer főt képvisel, vezetői lefedik az Egyesült Államok egész területét, és egyaránt működtet információs irodát Washington DC-ben és Budapesten. A Koalíció az alábbi fő tevékenységi területekre fókuszál: oktatás és kultúra, tájékoztatás és emberi jogi érdekképviselet, amerikai-magyar közösségi kapcsolatok.

A Koalíció az elmúlt harminc év során rengeteget tett Magyarország és az Egyesült Államok gyümölcsöző kétoldalú kapcsolatáért, a világ magyarságáról és Magyarországról kialakított pozitív megítélésért és az amerikai magyar közösség erősítéséért.